PORSLINSFÖREMÅL OCH VÄGGTAVLA, 9 delar, Kina, 1800-1900-tal.

304379. PORSLINSFÖREMÅL OCH VÄGGTAVLA, 9 delar, Kina, 1800-1900-tal.

Vas, blå-vit, höjd 30,8 cm.
Sakékaraff, höjd 15 cm.
3 sakémuggar.
Fat, 18 x 26 cm.
2 tallrikar, diameter 22,7 cm.
Väggtavla, 61 x 20 cm.

Bruksslitage.
Fat, 18 x 26 cm, med kraftiga skador. Äldre lagning med
klamrar som släppt och ett avslag i kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vas, blå-vit, höjd 30,8 cm.
Sakékaraff, höjd 15 cm.
3 sakémuggar.
Fat, 18 x 26 cm.
Väggtavla, 61 x 20 cm.

Bruksslitage.

Limhamns Auktionsbyrå OLD
Antal besök: 623