NUDE DANCER. Naken dansare. Bronsfigur baserad på en gammal modell.
304210. NUDE DANCER. Naken dansare. Bronsfigur baserad på en gammal modell.
Brons på marmorsockel, dubbel på sockeln, bak och fram, signerad ”Le Faguays” och ”CL. JR. Kolinett ”. Skildring av en naken dansare, dejting 2. 1900-talets första hälft. Figur tidigare med svart bas, den här bifogad. Aktuell höjd ca.. 42cm, stå 12cm x 12cm.
Pekfingret på höger hand böjd Base stötte tillbaka vänster.