304186. GOLVLAMPA, keramik, "Tropiska fåglar", Marian Zawadzki, Tilgmans keramik, 1900-tal.
Märkt på bas M.Z. 59. Tropiska fåglar.
Märkt undertill Tilgmans Keramik, Made in Sweden.
Totalhöjd (inklusive skärm) ca 86 cm.
Bruksslitage, smärre glasyrnagg, ej funktionstestad.