Fanerad skänk.
SKÄNK, mahognyfaner, ca.1960/1970
Skänk klassisk form, visuellt matchande fanerade (mahogny).
Räfflade kvartskolumner på höger och vänster marginal.
Mått: 210 cm x 89 cm x 46 cm (längd x höjd x djup)
ANNO DOM möbler är utmärkta möbelprodukter. I sig bearbetas vissa fanerade element och fasta element.
Den genomarbetade tekniken är en gammal hantverkstradition som var på lika villkor för århundraden sedan med massivt träkonstruktion, som vi gjorde t.ex. i sittplatser, stativ.
ANNO DOM-möblerna produceras av ”Arbeitskreis Deutsche Stilmöbel e.V.”har tilldelats ”Guldmedalj för god stil.”.
Mycket bra tillstånd av bevarande.
Fanerad skänk.