VESILBERT KAFFE OCH TE. 7 stycken. Sheffield, Roberts & Belk, sent 19: e -talet.
303691. VESILBERT KAFFE OCH TE. 7 stycken. Sheffield, Roberts & Belk, sent 19: e -talet.
Består av 1 bricka, 1 kaffe och tekanna vardera, 1 samovar och varmare, samt 1 krämhällare och 1 gr. sockerskål. Varje vägg är fint mejslad. Cream pourer och sockerskål förgylld inuti. Samovar stämplad på marken. Höjd 12,9/36,5 cm. Bredd 11,4/25,5 cm. Brickans längd 86 cm.
Provinience: Bröllopsgåva från den engelska kronkolonin i Hong Kong, sedan privatägt.