PABLO PICASSO. Grafik, stor litografi ”Femme assise au chapeau”. Handrivna bågar handgjorda papper.
303598. PABLO PICASSO. Grafik, stor litografi ”Femme assise au chapeau”. Handrivna bågar handgjorda papper.
Pablo Picasso (28.10.1881 Malaga - 08.04.1973 Mougins); i detta parti en stor litografi ”Femme assise au chapeau”, signerad i tryck och daterad 27.11.61. Numrerad för hand 1911/2000. Utförande på handgjort papper med vattenstämpel Arches 88. Mått ca. 57 cm x 76 cm.