MARC CHAGALL. Grafik, zinketsning från ”Arabian Nights”. Upplaga S.P.A.D.E.M. 1985 (1/4).
303433. MARC CHAGALL. Grafik, zinketsning från ”Arabian Nights”. Upplaga S.P.A.D.E.M. 1985 (1/4).
Marc Chagall (06.07.1887 Vitebsk - 28.03.1985), i detta parti en grafik av redaktören S.P.A.D.E.M., ett motiv ur serien ”Arabian Nights”; zinketsning på upplagt papper, numrerat för hand 129/333. Arket inramat i en passepartout och med två torra stämplar/präglingsformar. Mått ca. 40 x 50 cm/26,5 x 36 cm.