GOLVUR i vitlackerat trä, ur Exacta, 1900-talets andra hälft.

303375. GOLVUR i vitlackerat trä, ur Exacta, 1900-talets andra hälft.

Svängd form. Gustavianskstil.
Urtavla i vitmålad plåt, romerska numerärer, märkt Exacta Sweden.
Urverk märkt P.L 78 cm, Made in Germany
Höjd 203 cm.
Bredd 51 cm. Djup 20 cm.
Pendel och lod finns.

Bruksslitage
Sprickor. Smärre avslag.
Ej funktionstestat.
Dekorelement löst.

Gör en kostnadsfri värdering!

Svängd form. Gustavianskstil.
Höjd 203 cm.
Bredd 51 cm. Djup 20 cm.
Pendel och lod finns.

Bruksslitage
Sprickor. Smärre avslag.
Ej funktionstestat.
Dekorelement löst.

Antal besök: 2 057