LITEN RESA BORDSKLOCKA/FICKUR. sterling silver. London, troligen Richard Britton. 1893.
303234. LITEN RESA BORDSKLOCKA/FICKUR. sterling silver. London, troligen Richard Britton. 1893.
Fodral med silverlock, stämplad med vandrande lejon, lejonmask, årsbokstav ”S” och otydligt huvudmärke ”RB”. Inuti fodralet finns en fickur från Alex Clark, London. Höjd 11.5 cm Bredd 10,5 cm Djup 3.9cm.
Mindre bucklor på silverkroppen. Företagets logotyp på ratten delvis gnidas.