THEO CHAMPION. ”Skoluppehåll.” Skolbyggnad Düsseldorf-Niederkassel. Olja på tallrik, signerad & daterad.

303153. THEO CHAMPION. ”Skoluppehåll.” Skolbyggnad Düsseldorf-Niederkassel. Olja på tallrik, signerad & daterad.

Theo Champion (05.02.1887 Düsseldorf - 1952 Zell an der Mosel); i detta parti signerad oljemålning på plåt daterad 1935, med handskriven etikett a tergo som ger information om motivet. Dessutom finns det en hänvisning till Hannovers konstutställning 1937, fortfarande längst upp till höger samlingsetikett, inventeringsnummer. Härlig dekoration av många karaktärer i olika aktiviteter, uttrycksfull färgpalett. Yngre inramning ca.. 69 x 59 cm, målning 58,5 x 48,5 cm.

Målningar bra, ramar stötte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Målningar bra, ramar stötte.

Antal besök: 2 274