302845. BORDSUR i svartlackerat trä, Poton Paris, sent 1800-tal.
Urtavla med romerska siffror.
Urhus i rakform.
Höjd 29,5 cm.
Längd 26,5 cm.
Bredd ca 14 cm.
Urtavla samt urverk märkt Poton Paris (653 6 4).
Ej funktionstestad.
Ur saknar delar, urtavla med repor och emaljbortfall.
Faner med avslag.
Repor.
Nyckel saknas.
Nycklar saknas.