FRANZ HECKER. ”Korsa på vägen.” Signerad etsning.

302440. FRANZ HECKER. ”Korsa på vägen.” Signerad etsning.

Franz Hecker (15.11.1870 Bersenbrück - 21.11.1944 Osnabrück); i detta parti etsningen ”Kreuz am Wege” från 1909, given i katalogen raisonné som D 11 och med en cirkulationsstorlek på 300. Ark rävad med början från kanten, inramad i elfenben träremsa med gyllene inre remsa. Ram ca.. 39 x 48,5 cm.

Foxing kommer från kanten. Rama lite stött och smutsig.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 328