302400. PUDERSTOL i trä, allmoge, sent 1800-tal.
Puderstol i trä, bemålad i olika gröna nyanser. Röd sammets klädsel. Genombruten ryggbricka samt kopplade ben.
Höjd 75 cm.
Sitthöjd 44 cm.
Mycket vrickig.
Slitage.
Färgbortfall.
Omklädd. Klädsel med slitage, lös.