302282. MAT- och KAFFESERVIS, ca 54 delar porslin, Karlskrona, Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft.
1 kaffekanna.
1 sockeskål.
1 gräddsnipa.
7 kaffekoppar med fat (+ en extra kopp).
12 assietter.
1 såsskål.
8 entretallrikar.
12 djupa tallrikar.
6 flata tallrikar.
5 serveringsfat/skålar.
Flertal bottennagg. Sockerskål saknar lock. Flertal delar med kraftigt slitet dekor.