PARTI KERAMIK OCH PORSLIN, 8 delar, bl a skål, Meissen.

301456. PARTI KERAMIK OCH PORSLIN, 8 delar, bl a skål, Meissen.

Skål, längd 8 cm, stämplat Meissen
Fat i stengods i dekor med motiv från Malmö,
Signerat Malmö, Rörstrand, Oskar Dahl, P. 109
Diameter 36 cm
Fat i blå- och brunglaserat stengods, diameter 26 cm
Stämplat U Winblad, Alingsås-Keramik, 274
Ulla Winblad-Hjelmqvist 1933-1992, Alingsås Keramik 1947-1985
Vas med brun glasyr, höjd 11 cm
Skulptur av barn i patinerad gips, signerad Sculpto Reding Treasures 1982
3 delar porslin, Rörstrand,
burk med lock, "Dalom" 65, fat "Petri" 17 och skål "My garden"
69g.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 36 cm
3 delar porslin, Rörstrand,
69g.

Bruksskick.

Antal besök: 1 195