301445. HÖGANÄSKRUS i saltglaserat lergods, 12 K, dekor av vindruvsblad.
Krus med två hämklar, troligen Bengt Jönsson, 1800-talets andra hälft.
Märkt 12 K Höganäs BJ.
Höjd 44 cm.
Längd ca 38 cm.
12 kannor = ca 31 liter.
Stor spricka.
Insida med fläckar och kraftiga glasyrsläpp.
Färgfläckar.
Slitage.