TESERVISDELAR i porslin, 40 st, "Teneriffa", Arthur Percy, Gefle.

301102. TESERVISDELAR i porslin, 40 st, "Teneriffa", Arthur Percy, Gefle.

Gods med räfflad dekor och förgyllning
Stämplade Teneriffa, Gefle, Made in Sweden
12 tekoppar, höjd 6,5 cm
12 fat, diameter 16,5 cm
12 assietter, diameter 19,5 cm
Sockerskål, höjd 9 cm
Mjöljkanna, 9 cm
Tékanna, höjd 20 cm
Medföljer kaffekanna, höjd 11,5 cm.

Bruksskick
Krackeleringar
2 assietter med kantnagg undersida
2 fat med mindre kantnagg
Kaffekanna saknar lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 tekoppar, höjd 6,5 cm
12 fat, diameter 16,5 cm
Sockerskål, höjd 9 cm
Mjöljkanna, 9 cm
Tékanna, höjd 20 cm

Bruksskick
Krackeleringar
2 fat med mindre kantnagg
Kaffekanna saknar lock.

Antal besök: 1 632