Tvättbräda längd 74 cm.
Svepask med lock, bemålad, daterad 1897, längd 24 cm.
Karda, med initialer ELS. Längd 64 cm.
Stånka, laggad, daterad i botten 1866, höjd 18,5 cm. Fotostativ, svarvat trä. Fäste med gängad träskruv.
Slitage.
Tvättbräda längd 74 cm.
Slitage.