ALLMOGEFÖREMÅL, 6 st, trä, bemålade/ omålade, 1800-/1900-tal.

300936. ALLMOGEFÖREMÅL, 6 st, trä, bemålade/ omålade, 1800-/1900-tal.

Tvättbräda längd 74 cm.
Svepask med lock, bemålad, daterad 1897, längd 24 cm.
Karda, med initialer ELS. Längd 64 cm.
Stånka, laggad, daterad i botten 1866, höjd 18,5 cm. Fotostativ, svarvat trä. Fäste med gängad träskruv.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tvättbräda längd 74 cm.

Slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 898