Lägsta pris 150 EUR
Fotogravyr Bruckmann (nere till höger, vänster (Arnold Böcklin pinx.), nedre kanten av bilden: Museum i Basel, Holy Grove, Fotografiska Union München.
Mått: 78 x 99 cm (höjd x bredd)
Endast 59,5 x 76 cm ark (höjd x bredd)
Skapandet av fotogravyr är nära kopplat till början av fotografering. När forskning om fotograferingsprinciperna genomfördes i hela Europa under första hälften av 1800-talet utvecklades också de preliminära stadierna av fotogravyr.
Fransmannen Joseph Niepce gjorde sina första försök att använda fotogravyr för att reproducera etsningar på 1820-talet. ,
Heliogravure (eller fotogravyr) är en gammal gravyrtrycksprocess för överföring av fotografiska original till kopparplattan. Plattan kornad med en akvatintkorn är belagd med ett ljuskänsligt gelatinskikt som, efter exponering, kan lösas selektivt av en positiv. Med etsning i flera sura bad med olika koncentrationer produceras de finaste grå nyanserna, varigenom ingen screening är nödvändig.
Photogravure gör det möjligt att kombinera den realistiska reproduktionen av ett foto med estetiken i tryckt grafik.
Mycket bra tillstånd av bevarande.
Lägsta pris 150 EUR