ERNST WOLFHAGEN. Naken skildring, kvinna. Signerad etsning från 1978.

300056. ERNST WOLFHAGEN. Naken skildring, kvinna. Signerad etsning från 1978.

Ernst Wolfhagen (22.08.1907 Hannover - 06.05.1992); regionalt viktig konstnär med omfattande utställningar, representerade i olika museer. I det här partiet, en liten etsning, limmad på lätt kartong, monogram på plattan E.W. 1978 och även signerad för hand. Motiv av en kvinnlig naken med tyg, tittar på sig själv i spegeln. Arkstorlek ca.. 21,5 x 37,5 cm (limmad på lättviktskartong 39 x 54 cm).

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

HannoVerum
Antal besök: 1 259