ERNST WOLFHAGEN. Bustling street scene. människor, Spårvagn, Bilar & Byggnader (2/2).
300026. ERNST WOLFHAGEN. Bustling street scene. människor, Spårvagn, Bilar & Byggnader (2/2).
Ernst Wolfhagen (22.08.1907 Hannover - 06.05.1992); regionalt viktig konstnär med omfattande utställningar, representerade i olika museer. I detta parti, ett signerat verk, med tydliga influenser från 1920-talet, etsning från 1974. Skildring av en livlig stad med ett sociokritiskt öga. Arkstorlek ca.. 34 x 45,5 cm.