ERNST WOLFHAGEN. ”Les Amies.” 2 kvinnliga nakenbilder som älskar, hyllning till Paul Verlaine.

299981. ERNST WOLFHAGEN. ”Les Amies.” 2 kvinnliga nakenbilder som älskar, hyllning till Paul Verlaine.

Ernst Wolfhagen (22.08.1907 Hannover - 06.05.1992); regionalt viktig konstnär med omfattande utställningar, representerade i olika museer. I det här partiet, en hyllning till den franska poeten Paul Verlaine och hans arbete ”Les Amies Femmes”. Denna etsning är signerad och inskriven 1965 och numrerad 3 på romerska. Arkstorlek ca.. 43,5 x 30,5 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 1 400