299801. SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 2 delar, mahogny, Gustaviansk. Signerad Erik Nyström.
Längd 114,5 cm.
Bredd hopfälld, 58 cm
Bredd utfälld, ca 93 cm.
Totalhöjd 106 cm.
4 st mässingsbärhandtag, låsbrickor i mässing, mässingsskoningar på lådor.
1 st låda märkt ENS (Erik Nyström) 1773-1788 samt skråstämplad Stockholm XXX(?) 1780(?).
Notering: Anréns bok om möbler, renoverad av Vörne Grummen(?) Wallentins snickerier 1977.
Bruksslitage, repor, skruvar saknas i gångjärn, slagmärken.
Längd 114,5 cm.
Bredd hopfälld, 58 cm
Bredd utfälld, ca 93 cm.
Totalhöjd 106 cm.