BOK, "Upplands Herregårdar", F&G Beijer Stockholm, 1881.
298902. BOK, "Upplands Herregårdar", F&G Beijer Stockholm, 1881.
"Uplands herregårdar med beskrifande text av Carl Arvid Klingspor och Bernhard Schlegel. Teckningar och litografi af A. Nay. Stockholm F & G Beijers Förlag".
Namnad på försättsbladet, bandet med fuktfläckar samt skador på bokrygg, boken ej genomgången i sin helhet.