JAN GRÖBEN O.Ä. Maritim oljemålning, hamnvy med fräs & tankfartyg, signerad 1894.
297940. JAN GRÖBEN O.Ä. Maritim oljemålning, hamnvy med fräs & tankfartyg, signerad 1894.
Jan Groeben (...); i detta parti, småformat oljemålning på träpanel, föreställande en hamnutsikt med olika fartyg, delvis bemannad. Alla segelfartyg med segel fångade upp, synlig riggning. Industrifartygen visar rökluft, det är en dimmig dag, möjligen morgon med rörligt vatten. Signerad och daterad (18) 94 nere till vänster. Guldram 36,5 x 31 x 4,5 cm.
Ram synligt stötte, målningar välbevarade men i behov av rengöring.