PARTI PORSLIN, 3 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.
297770. PARTI PORSLIN, 3 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.
Salt/pepparströare i porslin. Höjd 6 cm. Märkt 1/439, första sortering.
Saltkar i porslin. Diameter ca 4,5 cm. Höjd ca 2 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/199 första sortering.
Vas/cigarettbägare i porslin. Genombruten. Höjd 7 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/1015, första sortering.
Saltkar med liten nagg.
Salt/pepparströare saknar propp.
Bruksskick.
Saltkar med liten nagg.
Bruksskick.