IDYLLISCHE BERGWELT. En fjällstuga vid foten av Matterhorn, liten akvarell.
297598. IDYLLISCHE BERGWELT. En fjällstuga vid foten av Matterhorn, liten akvarell.
Akvarellen visar utsikten från en alpin koja till en glaciärtopp, förmodligen Matterhorn ur konstnärens synvinkel. Verket är inramat i en passepartout, osignerad, daterad omkring 1930, oöppnad.