297461. BYRÅ, transition, Frankrike, 1700-talets andra hälft, signerad J B Roussel.
Rik intarsiadekor med urnor och blomster. Svängda ben med skodda avslut. Tre lådor. Stenskiva. Längd 88, bredd 51, höjd 83 cm.
Slitage, smärre sprickbildningar, renoverad och kompletterad.
Nyckel/nycklar finns.