SALVADOR DALI (1904-1989). "Soleil (Helianthus solifer)" ur sviten Flordali. Etsning med torrnål och pochoir. Signerad och numrerad Dali 88/200.
29741. SALVADOR DALI (1904-1989). "Soleil (Helianthus solifer)" ur sviten Flordali. Etsning med torrnål och pochoir. Signerad och numrerad Dali 88/200.
Utgiven 1968. 58,5x38,5 cm. Smärre veck i övre höger hörn.
Litteratur: Michler & Löpsinger 228.