296916. VAS/LJUSSTAKE i fajans, "Snurran", Stig Lindberg, Gustavsbergs studio.
Tredelad, randig dekor i rosa, gult, grönt och svart.
Höjd 12,5 cm.
Längd 20,5 cm.
Signerad med studiohanden Sweden 25.
Fajansmålare Alf Jarnestad.
Avslag.
Krackelerad glasyr.
Spricka.