TIBETANSK-KINESISK BRONSFIGUR "Guhyasamaja och Sparsavajra", Qing-dynastin.

296441. TIBETANSK-KINESISK BRONSFIGUR "Guhyasamaja och Sparsavajra", Qing-dynastin.

Bronsfigur föreställande Guhyasamaja med en aureole bakom ryggen, sittande på en lotustron i dhyanasana och yab-yum d. v. s. med Sparsavajra i famnen. Lotustronen vilar på ryggen av en qilin, denna kombination är mindre vanlig. Figuren är vidare rikligt dekorerad med buddhistiska symboler och bär tydliga spår av blått och rött pigment. Höjd 25,5 cm

Proveniens: gammal privat samling från Danmark.

Åldersrelaterat slitage. Aureolen på figuren har någon gång varit av och har blivit fäst igen med nyare skruv på ryggen. Aureolen med bristning i godset samt bristning på figurens kropp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 570