SALTKAR, 2 st, samt SKED, sterlingsilver och emalj, Meka, Danmark, 1900-tal.

296291. SALTKAR, 2 st, samt SKED, sterlingsilver och emalj, Meka, Danmark, 1900-tal.

2 saltkar, varav ett stämplad Meka sterling Danmark, ett endast med svensk importstämpel. Diameter ca 5 cm.
Saltsked, stämplad Meka sterling Danmark samt svensk importstämpel, längd 6 cm.

Totalvikt 46 gram.

Bruksslitage, saltkar med repor på emalj, saltsked med emaljskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Totalvikt 46 gram.

Antal besök: 4 611