GULDMYNT i 18K gulguld, Gustav V guldmynt 5kr 1920.

296249. GULDMYNT i 18K gulguld, Gustav V guldmynt 5kr 1920.

Gustav V guldmynt 5kr 1920. 18K.
Vikt 2,24 gram.
Diameter 16 mm.

Gustav V’s guldmynt om 5kr gavs ut ett enda år – 1920. Det är också det sista 5kr guldmyntet som präglats i Sverige.

Repor.
Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt 2,24 gram.
Diameter 16 mm.

Repor.
Bruksslitage.

Antal besök: 2 520