Vit gods med blå dekor av blommor
2 krus, Gustavsberg, höjd 22 cm, stämplade stenmassa, Gustavsberg
Krus, Rörstrand, höjd 18 cm
Krus, Rörstrand, höjd 25 cm
Krus utan hänklar, höjd 16 cm, stämplad Sten, Rörstrand
Krus i ljusblå glasyr, höjd 23 cm
Stämplad Köksserien Standard, Rörstrand, E5
Design av Gunnar Nylund.
Bruksslitage
Krus, Rörstrand, höjd 25 cm med bottenspricka
Krus med ljusblå glasyr.
Krus, Rörstrand, höjd 18 cm
Krus, Rörstrand, höjd 25 cm
Design av Gunnar Nylund.
Bruksslitage
Krus med ljusblå glasyr.