296135. RESETOALETT i porslin, Rörstrand, 1926 - 1943.
Latrinhink med glasyr i creme och blått, förgyllning
Handtag av bambu
Löstagbar insats
Stämplad Rörstrand
Höjd 36,5 cm
Diameter 27 cm.
Bruksskick
Glasyrmistor
Slitage på förgyllning
Propp till insats saknas.