AFRIKANSKA FÖREMÅL, 10 st, 1900-tal.

2956869. AFRIKANSKA FÖREMÅL, 10 st, 1900-tal.

Collier, ca 170 cm lång.
Ring av ben, ca 4,4 - 4,5 cm i innerdiameter och en bredd på ca 2,2 cm.
Kalebass, ca 29 cm hög.
Nackstöd av trä, ca 16,5 cm högt och ca 26 cm brett.
Tre delar stengods, ca 6 - 8,5 cm höga.
Två betar.
En målad, rombformad träskiva med hål i mitten, ca 15 cm lång och ca 5,5 cm bred.

Bruksslitage, ytsmuts. Torrsprickor i nackstödet. Nagg, repor och skavd glasyr på stengodsföremålen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Collier, ca 170 cm lång.
Kalebass, ca 29 cm hög.
Två betar.

Antal besök: 332