294788. GULD FICKUR RUNT 1860.
Lägsta pris 1.400 EUR
guld fickur runt 1860
omkring 1860
Inskriven på insidan med:
”Echappement
en Cylindre
Aiguiller
Quatre Joyaux”
med anropsmekanism, med slagmekanismen stopp, med cylindergång,
14 karat guld
Slagverk på gongpinnar, otydligt signerad, Johannaux? , metall urtavla med filigran dekoration
romerska siffror
Silverpläterade händer
En fickur är alltid ett konstverk. Som med många konst uttrycks kvaliteten i den känsliga bearbetningen av små små delar. En oförklarlig stimulans härrör från den till synes självrörliga mekanismen, som, tillsammans med precisionsinstrumentens aura, utövar en oemotståndlig attraktion på många. Dessutom återspeglar en fickur en viss tidlös exklusiv stil.
Bra tillstånd av bevarande. Tecken på slitage på grund av ålder.
Ratten är något smutsig med partiell, små repor och lätt färgborttagning på de romerska siffrorna.
Lägsta pris 1.400 EUR
guld fickur runt 1860
omkring 1860
Inskriven på insidan med:
”Echappement
en Cylindre
Aiguiller
Quatre Joyaux”
14 karat guld
romerska siffror
Silverpläterade händer