293723. MATSERVIS 85 delar, Dekor 2390, Gustavsberg, design John Stierna, 1950-tal.
36 flata tallrikar, diam 24 cm.
12 djupa, diam 24,5 cm.
14 assietter, diam 17,5 cm.
12 förrättstallrikar diam 21 cm.
4 uppläggningsfat längd 29,5-45 cm.
Soppterrin. Tillbringare. 2 såskålar. 3 serveringsskålar.
Övervägande obetydligt slitage, såskål med hårspricka.