2 st korkskruvar, 18/1900-tal.
Sparbössa, mässing, märkt Gefle stads sparbank, sent 1800-tal.
Brevkniv/frimärksgömma, Japan, 1800-talets slut.
Skohorn, märkt Pontus Brander Skoaffär, 1900-talets första hälft.
Dosa, koppar, 1900-talets första hälft.
Sparbössa, keramik, äpple, 1900-talets början.
Väckarklocka, Cyma, Swiss made, 1900-talets andra fjärdedel.
Bruksslitage, väckarklocka med extensivt slitage, sparbössa bucklig samt med extensiva skador.