292738. GOLVLAMPA, "Kosta lampan", Anders Pehrson, Ateljé lyktan, 1900-talets andra hälft.
Brun stomme i metall, kromad höj och sänkbar ljusarm. Variabel höjd ca 110-130 cm.
Etikettmärkt Kosta Lampan Sweden samt Kosta Lampan 1709/2.
Ej funktionstestad.
Bruksslitage.
Något lös i skärmen.