AFRIKANA. Totem mask, tribal mask. Snidad av lätt trä, ca. 1960.

291810. AFRIKANA. Totem mask, tribal mask. Snidad av lätt trä, ca. 1960.

En mask snidad av ljust trä som visar ett ansikte med öppna läppar och utskjutande panna. Hål runt det bakre området, förmodligen en indikation på saknade delar. Afrikansk kontinent, daterad runt 1960. Mått ca. 30 x 16,5 x 10 cm.

Repor, smärre urflisning, eventuellt saknade delar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 212