Emaljerat gods fråm Kockums
Skål 24 cm
Balja 22 cm, 1 1/2 L
Ask med lock 19 cm, 1 1/2 L
Kanna med drickskärl, 14 cm, 3 L
Tratt
Medföljer,
Låda från Gevalia-Rosteriet, Gefle, längd 28,5 cm
Kakburk från Göta, Aktiebolaget Göteborgs Choklad- & Konfektfabrik, Göteborg, höjd 25 cm
Tredelad kaburk, höjd 21 cm.
Bruksskick
Repor
Bucklor
Skador.
Emaljerat gods fråm Kockums
Skål 24 cm
Balja 22 cm, 1 1/2 L
Ask med lock 19 cm, 1 1/2 L
Tratt
Medföljer,
Tredelad kaburk, höjd 21 cm.
Bruksskick
Repor
Bucklor
Skador.