KAFFESERVIS i stengods, 15 delar, "Granit" Maria Philippi, Söholm Danmark, 1950-tal.

291633. KAFFESERVIS i stengods, 15 delar, "Granit" Maria Philippi, Söholm Danmark, 1950-tal.

Teservis tillverkad i Bornholmsk stengodslera. Geometrisk dekor, blå glasyr.
Kanna, längd 25 cm.
Fat, diameter 25 cm.
4 st "morgon"koppar,
4 st fat, diameter 15 cm.
4 st assietter, diameter 18 cm.
Sockerskål, diameter 10 cm.
Medföljer fat i stengods, dekor av cirklar, troligen Einar Johansen för Söholm, Märkt 3456 Søholm Stentøj.

Bruksslitage.
Repor.
En assiett med fotringsnagg.
En assiett med glasyr mista.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kanna, längd 25 cm.
Fat, diameter 25 cm.
4 st "morgon"koppar,
4 st fat, diameter 15 cm.
Sockerskål, diameter 10 cm.

Bruksslitage.
Repor.
En assiett med fotringsnagg.
En assiett med glasyr mista.

Antal besök: 5 237