MATSERVIS i flintgods, 48 delar, "Sera" Inger Waage, Stavangerflint, Norway, 1970-tal.

291624. MATSERVIS i flintgods, 48 delar, "Sera" Inger Waage, Stavangerflint, Norway, 1970-tal.

6 st mattallrikar, diameter 24 cm.
6 st djupa tallrikar, diameter 20 cm.
6 st assietter, diameter 18 cm.
Tekanna.
6 st tekoppar.
6 st tefat, diameter 15 cm.
6 st kaffekoppar.
6 st kaffefat, diameter 13 m.
Sockerskål samt gräddkanna.
Ungform, längd 26 cm.
Karott med lock, längd 24 cm.
Smör/såssnipa, längd 18 cm.
Märkta Stavangerflint, Norway.
Dekor i brunt och svart mot mörkgrön botten.

Bruksskick.
Alla delar ej märkta.
En mattallrik med nagg.
Någon del med krackelyr.
En kaffekopp med spricka.
Såssnipa med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tekanna.
6 st tekoppar.
6 st tefat, diameter 15 cm.
6 st kaffekoppar.
6 st kaffefat, diameter 13 m.
Sockerskål samt gräddkanna.
Ungform, längd 26 cm.
Karott med lock, längd 24 cm.
Smör/såssnipa, längd 18 cm.

Bruksskick.
Alla delar ej märkta.
En mattallrik med nagg.
Någon del med krackelyr.
En kaffekopp med spricka.
Såssnipa med spricka.

Antal besök: 2 521