6 st mattallrikar, diameter 24 cm.
6 st djupa tallrikar, diameter 20 cm.
6 st assietter, diameter 18 cm.
Tekanna.
6 st tekoppar.
6 st tefat, diameter 15 cm.
6 st kaffekoppar.
6 st kaffefat, diameter 13 m.
Sockerskål samt gräddkanna.
Ungform, längd 26 cm.
Karott med lock, längd 24 cm.
Smör/såssnipa, längd 18 cm.
Märkta Stavangerflint, Norway.
Dekor i brunt och svart mot mörkgrön botten.
Bruksskick.
Alla delar ej märkta.
En mattallrik med nagg.
Någon del med krackelyr.
En kaffekopp med spricka.
Såssnipa med spricka.
Tekanna.
6 st tekoppar.
6 st tefat, diameter 15 cm.
6 st kaffekoppar.
6 st kaffefat, diameter 13 m.
Sockerskål samt gräddkanna.
Ungform, längd 26 cm.
Karott med lock, längd 24 cm.
Smör/såssnipa, längd 18 cm.
Bruksskick.
Alla delar ej märkta.
En mattallrik med nagg.
Någon del med krackelyr.
En kaffekopp med spricka.
Såssnipa med spricka.