291618. BORDSUR, Louis XVI-stil, i förgylld metall och glas, sekelskiftet 1900.
Bordspendyl i förgylld metall med glaslåda. Urtavla med vit botten med dekor av blommor och romerska siffror. Höjd 38 cm.
Ej funktionstestad
Bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.