GUNNAR NYLUND. Skulptur, stengods, Gasell huvud, numrerad 194/200, signerad GN, Rörstrand.

291559. GUNNAR NYLUND. Skulptur, stengods, Gasell huvud, numrerad 194/200, signerad GN, Rörstrand.

Höjd 42 cm inklusive träsockel.
Glaserad i bruna och gröna toner.

Mindre fabrikationsmiss i glasyren på ena hornet.

Gunnar Nylund (1904–1997)

Gör en kostnadsfri värdering!

Gunnar Nylund (1904–1997)

Limhamns Auktionsbyrå OLD
Antal besök: 1 817