SPEGELBYRÅ + SKÅP, björk med intarsiadekor, tidigt 1900-tal.

291490. SPEGELBYRÅ + SKÅP, björk med intarsiadekor, tidigt 1900-tal.

Spegelbyrå med 6 lådor, mässingsbeslag, Höjd 180, längd 98, bredd 48 cm.
Skåp med två dörrar och två lådor, metallbeslag. Höjd 72, längd 73, bredd 46 cm.
Möblerna har identisk intarsiadekor med avvikande beslag.

Slitage, förekomst av repor och märken. Spegelglas med märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 572