Höjd (inklusive hänkel) 8,5 cm. Höjd på glasflaska (inklusive lock) 5 cm. Troligen Böhmen.
Bruksslitage, skador, bristningar/släpp, glaspropp saknas till flaska, 1 st flaska saknas.