VASER i porslin, 2 st, Kangxis märke, Kina, 1900-tal.

291343. VASER i porslin, 2 st, Kangxis märke, Kina, 1900-tal.

Vas i form av Huluping, "Double gourd" i underglasyrblått med figural dekor
Höjd 15 cm
Vas med smal rak hals i underglasyrblått med dekor av blommande grenar
Höjd 13,5 cm
Stämplad med Kangxi Nian Zhi, Kangxi period märke.

Bruksskick
Smärre glasyrmistor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 15 cm
Höjd 13,5 cm

Bruksskick
Smärre glasyrmistor.

Antal besök: 1 215